Zastanawiasz się, czy poświęcenie czasu i pieniędzy na wizyty i psychoterapeuty jest rzeczywiście opłacalne. Poznaj korzyści, jakie wiążą się z lepszym poznaniem własnej psychiki.
Kiedy jest potrzebny psychoterapeuta?
Psychoterapeuta jest specjalistą, którego warto odwiedzić nie tylko wtedy, gdy dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Oczywiście specjalistyczna pomoc dotyczy także osób z poważniejszymi zaburzeniami. Konkretne nurty terapeutyczne mogą więc skupiać się na leczeniu depresji, zaburzeń nerwicowych, lękowych, fobii. Należy zdawać sobie sprawę także z tego, że pacjentami bywają też osoby cierpiące na choroby przewlekłe, które pozornie nie mają żadnego związku ze zdrowiem psychicznym. Mimo to powodują pewne problemy, wpływające na samopoczucie i komfort emocjonalny.
Co jeszcze powinno nas skłonić do odwiedzenia psychoterapeuty
Powyższy akapit w żaden sposób jednak nie wyczerpuje zagadnień, którymi zajmuje się w swojej pracy psychoterapeuta. Zdrowie psychiczne to niezwykle rozbudowana dziedzina. Wpływają na nie wszystkie stany, które decydują o obniżonym komforcie życia. Mowa więc o takich sprawach, jak:
- problemy rodzinne, koleżeńskie, problemy w pracy;
- kryzysy w związku;
- trudności wychowawcze;
- radzenie sobie ze stresem i napięciami;
- niskie poczucie własnej wartości.
Trudno znaleźć osobę, która na jakimś etapie swojego życia nie borykałaby się chociaż z jednym z tych problemów. Brak wsparcia psychoterapeuty może oznaczać pogorszenie się stanu lub znacznie wydłużone dochodzenie do siebie. Specjalista z kolei, dzięki swojemu doświadczeniu i zaangażowaniu może sprawić, że szybko poczujemy ulgę. Co ważne, proces psychoterapii często ma też na celu wyposażenie nas w narzędzia, z którymi dużo łatwiej będzie nam poradzić sobie, gdy pojawi się kolejny kryzys czy stresująca sytuacja.
Sposób na lepsze samopoczucie
Korzyści z psychoterapii mogą mieć charakter krótkoterminowy i długoterminowy. Czasem już sama możliwość wygadania się i kontaktu z życzliwą nam osobą przynosi ulgę i sprawia, że mamy okazję zrzucić z siebie bolesny ciężar. Na trwałe efekty, które będziemy mogli z dumą nieść ze sobą przez całe życie trzeba jednak poczekać. Należy pamiętać, że psychoterapia jest procesem, wymagającym cierpliwości i gotowości do pracy. Jeśli jednak z otwartą głową podejdziemy do współpracy ze specjalistą, będziemy zaskoczeni tym, jak dużo udało się nam osiągnąć.