Różne rodzaje sauny i czy wszystkie można zainstalować w warunkach domowych

Wreszcie realizacja marzenia o domowej saunie jest w zasięgu ręki? Czas więc na wybór odpowiedniego rodzaju takiego wyposażenia. Nie od dziś wiadomo, że sauna może być zbawienna zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i dla komfortu psychicznego. Na rynku spotkamy się z kilkoma typami i zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto zapoznać się z nimi nieco bliżej.

 

Podstawowe rodzaje saun do domu

 1. sauna sucha
  Ten typ sauny zwany bywa również sauną fińską. Przeważnie temperatura powietrza w takim pomieszczeniu waha się w granicach od 60 do 110°C, a wilgotność wynosi 5-15%. Za warunki odpowiadają specjalne piece, wyposażone w rozgrzane kamienie. Zaleca się nie przebywać w saunie dłużej niż przez 12 minut.
 2. sauna kombi
  W takich modelach połączono saunę tradycyjną z sauną na podczerwień. W efekcie uzyskujemy rozwiązanie kompromisowe, z którego mogą korzystać również osoby z przeciwwskazaniami do korzystania z innych typów saun. Sauny kombi do atrakcyjne rozwiązanie dla rodzin, bo z jej pomocą zaznamy zarówno sesji w wysokiej temperaturze, jak i relaksu w łagodniejszych warunkach.
 3. sauna parowa (mokra)
  Znana jest również pod nazwą sauna rzymska. Przeważnie spotkamy się tutaj z temperaturą 45-60°C. To, co bardzo ją wyróżnia na tle innych saun, to wysoka wilgotność, która sięgać może nawet 100%. Aby utrzymać takie środowisko, wykorzystuje się specjalny parownik. Zalecana wizyta nie powinna trwać dłużej niż kwadrans.
 4. sauna infrared
  Jest to typ sauny domowej, działającej na podczerwień. Za utrzymanie optymalnej temperatury i wilgotności (sięgają kolejno 50 – 60 °C i 25%) odpowiada więc nie piec, a promienniki podczerwone. Wizyty w takim miejscu mogą być zdecydowanie dłuższe – sauna infrared pozwala na aż półgodzinną sesję.

 

Co warto wiedzieć o montażu sauny w domu?

Nowoczesne projekty pozwalają na dopasowanie sauny do konkretnej przestrzeni. Oczywiście każdy z typów wymaga określonego miejsca. Specjaliści najpierw zapoznają się więc z oczekiwaniami klientów i wyzwaniami/możliwościami ich lokalu. Takie przedsiębiorstwa jak InfraHome oferują rzetelne doradztwo, dzięki któremu wybór optymalnego wariantu nie będzie stanowił problemu,