Badanie RTG (rentgenowskie) jest wykorzystywane na coraz szerszą skalę. Kluczowe jest to, aby było wykonane przez wykwalifikowanych specjalistów, a przed przystąpieniem do badania, pacjent odpowiednio się do niego przygotował. Dzięki temu specjaliści będą mogli mu przedstawić właściwą diagnozę.
RTG Warszawa – podstawowe zastosowanie
Nie da się ukryć, że RTG w Warszawie ma niezwykle szerokie zastosowanie, dlatego też wskazaniem do wykonania tego typu badania mogą się okazać:
- zmiany zapalne oraz pourazowe,
- wykrywanie przeróżnych nieprawidłowości,
- zmiany zwyrodnieniowe,
- zmiany nowotworowe w wielu narządach.
Prześwietlenie rentgenowskie pozwala na postawienie diagnozy lub też wykluczenie konkretnego schorzenia/przypadłości. Bardzo dużą popularnością w dzisiejszych czasach cieszy się m.in. RTG zęba, kręgosłupa, klatki piersiowej, zatok, kolana, jamy brzusznej, nosogardla czy też ręki. Warto pamiętać o tym, że badanie RTG w Warszawie wykonuje się jedynie z polecenia lekarza. Głównym przeciwwskazaniem do jego wykonania jest ciąża w trzecim trymestrze oraz wiek (u dzieci i młodzieży RTG wykonuje się jedynie w tych sytuacjach, kiedy jest to konieczne).
Badanie RTG Warszawa – jak się do niego przygotować? Kilka sprawdzonych porad
Pozostało jeszcze przeanalizować to, jak konkretnie przygotować się do RTG w Warszawie? Na szczęście dla zainteresowanych pacjentów nie jest to zbyt skomplikowane, a wszelkie wskazówki można uzyskać w pracowniach, gabinetach lekarskich oraz na stronie internetowej placówki medycznej. Badanie RTG w Warszawie nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Najistotniejsze jest to, aby pacjent nie miał na sobie absolutnie żadnych ozdób oraz biżuterii. W związku z tym przed jego wykonaniem ściąga się łańcuszki, naszyjniki, paski zawierające metalowe elementy, kolczyki czy też spinki. Nieco bardziej zaawansowane przygotowania są potrzebne w przypadku RTG odcinka lędźwiowo-krzyżowego i przewodu pokarmowego. W tej sytuacji należy postawić na:
- lekkostrawną dietę,
- przyjście na badanie na czczo.
Dobrą informacją jest to, że całe badanie będzie bezbolesne. Nie trwa też zbyt długo, gdyż w większości przypadków kończy się po zaledwie kilku minutach od jego rozpoczęcia. Po zakończeniu badania RTG pacjentowi przekazywana jest płyta z zapisem badania lub też zdjęcie. Nie obejdzie się również bez precyzyjnego opisu diagnostycznego, dlatego warto zachować czujność i wziąć od specjalisty wszystkie dokumenty.