Monocykl elektryczny – najważniejsze wady i zalety

Monocykle elektryczne cieszą się rosnącym zainteresowaniem zwłaszcza wśród osób, które chcą sprawnie poruszać się po miejskiej dżungli. Na rynku spotkać można wiele modeli tych pojazdów, różniących się od siebie poszczególnymi parametrami. Warto podkreślić, że te jednokołowce należą do ekonomicznych i funkcjonalnych środków transportu.

Czym jest i jak działa monocykl elektryczny?

Monocykl elektryczny należy do grupy żyrocykli, tak samo, jak segwaye, deski z jednym kołem czy hoverboardy. We wszystkich tych pojazdach do sterowania sprzętem wykorzystywany jest czujnik żyroskopowy. To bardzo skuteczne i praktyczne urządzenie transportu publicznego, dzięki któremu można bez problemu dotrzeć z punktu a do punktu b. Sterowanie kołem elektrycznym odbywa się poprzez ruchy ciała użytkownika. Żyroskop analizuje wychylenie kierującego, po czym w odpowiedni sposób na nie reaguje. W przypadku wychylenia ciała do przodu pojazd przyśpiesza, natomiast po wychyleniu w tył zwalnia. Skręcanie tym pojazdem opiera się na tej samej zasadzie, a więc wychylenie w daną stronę skutkuje skręceniem jednokołowca. Elektryczny monocykl to poręczny i bardzo wydajny sposób przemieszczania się po mieści, który ma jednak swoje zalety, jak i wady.

Najważniejsze zalety monocykli elektrycznych

Urządzenie to wbrew pozorom jest dosyć szybkie, gdyż rozwija prędkość do 30 km/h. Ograniczenia producentów są niezbędne dla zachowania  bezpieczeństwa użytkownika. Co ważne, sprzęt ten nie ulega zbytnio usterkom i jest wytrzymały. Bez trudu można na nim pokonać trasę do 50 km i to na różnych powierzchniach (trawa, chodnik, plaża, kostka brukowa itp.). Warto podkreślić, że jest to lekki oraz poręczny pojazd, a więc bez problemu można przenieść go w razie potrzeby (np. na przejściu ulicznym). To też sprzęt niebywale zwrotny, a ta cecha przydaje się zwłaszcza w wąskich, zatłoczonych uliczkach. Wśród innych ich zalet można wymienić:

  • dostępność modeli o różnych parametrach i wyglądzie (średnica koła, pojemność baterii, moc silnika),
  • wykonanie z wysokiej jakości, wytrzymałych materiałów,
  • ekonomiczność jazdy,
  • niewielkie gabaryty,
  • idealne dla starszych dzieci, jak i dorosłych,
  • elektryczne monocykle nadają się nie tylko do przemieszczania, ale również zabawy.

Elektryczne monocykle- wady

Główną wadą tych jednokołowców jest to, że trzeba się nauczyć na nich jeździć. Na początku może to się wydawać bardzo trudnym zadaniem. Pojazdy te wymagają utrzymania równowagi, a nauka jazdy może zająć od kilku godzin do nawet kilku dni. Elektryczny monocykl nie jest polecany małym dzieciom oraz osobom starszym. Utrzymanie odpowiedniej postawy podczas jazdy wiąże się też z tym, że użytkownik pojazdu nie będzie mógł zabrać ze sobą żadnego większego bagażu. Do innych wad można zaliczyć:

  • ograniczony zasięg,
  • monocykl nie pokonuje wszystkich przeszkód np. schodów czy wysokich krawężników.

Pomimo wad, nie warto się zniechęcać, gdyż jazda na tym jednokołowcu daje wiele możliwości i przynosi mnóstwo radości.

  • Add Your Comment