Zęby mądrości znajdują się na końcu szczęki i najczęściej rosną jako ostatnie. Czasem może okazać się, że w jamie ustnej brakuje na nie miejsca. Z tego artykułu dowiesz się, co w takich sytuacjach proponuje współczesna chirurgia stomatologiczna.
Usuwanie ósemek – kto się tym zajmuje?
Nieodpowiednio wyrastające ósemki to zadanie dla profesjonalisty takiego jak chirurg stomatolog. Jego kompetencje są jednak znacznie szersze niż usuwanie zębów mądrości. Zajmuje się m.in.:
- guzami nowotworowymi;
- odbudową tkanki kostnej;
- innymi zmianami w obrębie jamy ustnej.
Chirurg dentysta będzie pomocny także wtedy, gdy dojdzie do złamania zęba. Na co dzień taki specjalista planuje także leczenie w przypadku urazów stawu skroniowo-żuchwowego.
Kiedy trzeba usunąć ósemki?
Usunięcie zęba mądrości może być potrzebne, gdy ósemka nie mieści się w łuku zębowym i tym samym wywiera nacisk na inne zęby (co może doprowadzić do ich przesunięcia). Problemem może być także nieprawidłowe ułożenie ósemek, prowadzące do stanów zapalnych i objawiające się np. bólem żuchwy i głowy.
Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?
Taki proces składa się z kilku etapów. Pierwszy to dokładna ocena sytuacji na podstawie zdjęcia pantomograficznego, czasem konieczna jest tomografia.. Przed zabiegiem specjalista może także zlecić badanie krwi. Jeśli chodzi o sam przebieg zabiegu, wiele zależy od konkretnych warunków anatomicznych. Sprawa jest najmniej skomplikowana, gdy ząb da się wyjąć w całości. Niestety w niektórych przypadkach to nie jest możliwe, bo zęby nie są wyrżnięte. Wtedy usunięcie zęba mądrości jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga działań w obrębie kości. Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, bo taka opcja wiąże się z dużo niższym ryzykiem powikłań. Znieczulenie ogólne poleca się w szczególnych przypadkach, np. wtedy, gdy pacjent jest uczulony na znieczulenie miejscowe. Profesjonalne chirurgiczne usuwanie ósemek oferuje m.in. Varsovia Dental.