Chirurgiczne usuwanie ósemek – jak wygląda?

Zęby mądrości znajdują się na końcu szczęki i najczęściej rosną jako ostatnie. Czasem może okazać się, że w jamie ustnej brakuje na nie miejsca. Z tego artykułu dowiesz się, co w takich sytuacjach proponuje współczesna chirurgia stomatologiczna.

Usuwanie ósemek – kto się tym zajmuje?

Nieodpowiednio wyrastające ósemki to zadanie dla profesjonalisty takiego jak chirurg stomatolog. Jego kompetencje są jednak znacznie szersze niż usuwanie zębów mądrości. Zajmuje się m.in.:

  1. guzami nowotworowymi;
  2. odbudową tkanki kostnej;
  3. innymi zmianami w obrębie jamy ustnej.

Chirurg dentysta będzie pomocny także wtedy, gdy dojdzie do złamania zęba. Na co dzień taki specjalista planuje także leczenie w przypadku urazów stawu skroniowo-żuchwowego.

Kiedy trzeba usunąć ósemki?

Usunięcie zęba mądrości może być potrzebne, gdy ósemka nie mieści się w łuku zębowym i tym samym wywiera nacisk na inne zęby (co może doprowadzić do ich przesunięcia). Problemem może być także nieprawidłowe ułożenie ósemek, prowadzące do stanów zapalnych i objawiające się np. bólem żuchwy i głowy.

Jak wygląda usuwanie zębów mądrości?

Taki proces składa się z kilku etapów. Pierwszy to dokładna ocena sytuacji na podstawie zdjęcia pantomograficznego, czasem konieczna jest tomografia.. Przed zabiegiem specjalista może także zlecić badanie krwi. Jeśli chodzi o sam przebieg zabiegu, wiele zależy od konkretnych warunków anatomicznych. Sprawa jest najmniej skomplikowana, gdy ząb da się wyjąć w całości. Niestety w niektórych przypadkach to nie jest możliwe, bo zęby nie są wyrżnięte. Wtedy usunięcie zęba mądrości jest nieco bardziej skomplikowane i wymaga działań w obrębie kości. Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym, bo taka opcja wiąże się z dużo niższym ryzykiem powikłań. Znieczulenie ogólne poleca się w szczególnych przypadkach, np. wtedy, gdy pacjent jest uczulony na znieczulenie miejscowe.

  • Add Your Comment