Rola koncentracji i uwagi w efektywnej nauce języków obcych

Co zrobić, żeby skutecznie nauczyć się języka obcego? Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, ile metod nauki. W większości z nich duże znaczenie ma odpowiednia koncentracja. Jak uwaga wpływa na efektywność przyswajania językowej wiedzy?

 

Koncentracja a powtórki

Zgodnie z badaniami, pokaźna część nowo przyswojonych informacji jest zapominana. Specjaliści dowodzą, że już w piątym dniu od nauki, tracimy z pamięci ok. 25 procent zapamiętanej wiedzy. Po miesiącu jesteśmy sobie w stanie przypomnieć sobie średnio 20 procent materiału. Dzięki powtórkom zapominanie przebiega znacznie wolniej. Jeśli wykonuje się je z odpowiednią częstotliwością, można całkowicie zapobiec utracie informacji. Istotne jest jednak to, żeby podczas takich ćwiczeń skupić się na materiale. Nawet minuta uważnej nauki każdego dnia jest w stanie przynieść lepsze efekty niż dłuższe sesje, podczas których osoba jest rozkojarzona i spogląda na telefon.

 

Jak zadbać o koncentrację podczas nauki języka obcego?

Żyjemy w świecie, który przepełniony jest różnymi bodźcami. To m.in. z tego powodu tak ciężko jest w pełni skoncentrować się na jednej czynności. Przyzwyczailiśmy się do tego, że jednocześnie wykonujemy kilka rzeczy. I chociaż taka multizadaniowość często ułatwia życie, nie zawsze sprawdza się w nauce języka obcego. Dobrze będzie zatroszczyć się o to, żeby nic nie odrywało nas od przyswajanego materiału. Postarajmy się więc na pewien czas zrezygnować z:

  • telefonu;
  • telewizji;
  • radia;
  • rozmów z innymi.

Do wyjątków można oczywiście zaliczyć sytuacje, gdy uczymy się przez konwersacje lub słuchanie nagrań w języku obcym.

 

fiszki angielskie

 

Co możemy zrobić, żeby nieco ułatwić sobie naukę?

Trudno zatroszczyć się o koncentrację, jeśli nie mamy zbilansowanej diety i nie prowadzimy aktywnego trybu życia. Sport oraz właściwa suplementacja mogą sprzyjać zapamiętywaniu informacji i sprawiać, że efekty nauki języka będą lepsze.

Oprócz tego istotny jest humor i poziom wypoczęcia organizmu. Warto rozpocząć naukę, gdy jesteśmy w dobrym nastroju, a nasze ciało jest zrelaksowane. W takich warunkach dużo łatwiej będzie nam utrzymać uwagę.

Koncentracji przy nauce języka obcego nie sprzyja również natłok materiału. Jeśli zbyt dużo zrzucimy na własne barki, szybko poczujemy wypalenie. Pomocne mogą być tutaj specjalistyczne kursy językowe. Optymalnie podzielony materiał i rzetelnie rozpisany plan sprawi, że szybko odnotujemy efekty naszych wysiłków.

 

  • Add Your Comment