Płyn do chłodnic – jakimi parametrami charakteryzuje się wysokiej jakości produkt?

Płyn do chłodnic to jeden z najważniejszych elementów dla każdego kierowcy, który chce zadbać o samochód i nie narażać go przy tym na żadne niebezpieczne oraz groźne zjawiska. Odpowiada za skuteczne i bezproblemowe transportowanie energii cieplnej pomiędzy silnikiem a chłodnicą. Dodatkowo jest w stanie odprowadzić część energii wytworzonej w trakcie spalania paliwa. To zabezpieczenie dla intensywnie eksploatowanego silnika i ochrona przed przemarznięciem oraz przegrzaniem.

Płyn do chłodnic – na co zwrócić szczególną uwagę?

Dobierając płyn do chłodnicy warto zwrócić szczególną uwagę na kilka istotnych parametrów. Kluczowym aspektem jest skład wysokiej jakości płynu, w którym znajdują się głównie: woda, preparaty ochronne (antykorozyjne) oraz glikol propylenowy lub etylowy. Ponadto ważne jest przestrzeganie następujących zasad:

  • zawartość koncentratu powinna wynosić więcej niż 30%, a to z tego względu, że w ten sposób dba się o maksymalne zabezpieczenie przed korozją i zamarznięciem układu chłodzenia,
  • zawartość koncentratu nie powinna wynosić więcej niż 70%, gdyż może dojść do przegrzania silnika i jego całkowitego zniszczenia. Konieczna okaże się natychmiastowa wymiana (która pochłonie z budżetu ogromne pieniądze),
  • zapoznanie się z atestami i gwarancjami. Zapewnia je renomowany producent płynów do chłodnic samochodowych.

To bardzo ważne czynniki, których absolutnie nie można zlekceważyć. W przeciwnym razie doprowadzi się do poważnych szkód, a silnik będzie się nadawał jedynie do regeneracji lub kompleksowej wymiany.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze płynu do chłodnic?

Producent płynu do chłodnic powinien być doświadczony oraz cieszyć się nieposzlakowanymi opiniami ze strony innych użytkowników. Dzięki temu klienci mają pewność tego, że inwestują swoje środki w najwyższej klasy produkt. Aktualnie do wyboru są trzy podstawowe rodzaje płynów do chłodnic:

  • OAT – można w nich znaleźć m.in. kwasy organiczne, co wpływa na wydłużoną trwałość płynu (do układów z elementami aluminiowymi),
  • IAT – znane od wielu lat, lecz posiadające niewielkie wady, a mianowicie w ich składzie znajdują się krzemiany, które mogą doprowadzić do pojawienia się złogów,
  • HOAT – hybrydowe płyny do chłodnic samochodowych, które łączą w sobie właściwości dwóch wskazanych wyżej odmian (wykorzystanie najnowocześniejszych technologii).

Ostateczny wybór zależy m.in. od tego, jaką skutecznością ma się odznaczać dobry płyn do chłodnic oraz jakie składniki chce się w nim znaleźć. Warto to skonsultować z profesjonalistami.

Płyn do chłodnic a kolor – jak do tego podejść?

Polecany płyn do chłodnic to taki, który gwarantuje użytkownikom wysoką skuteczność działania i wyjątkową trwałość. Warto porównać między sobą kilka różnych propozycji i wybrać tą najkorzystniejszą. Płyn do chłodnic producent udostępnia na rynku o różnych kolorach, co ma związek m.in. z łatwiejszym zlokalizowaniem ewentualnych wycieków. Jest to jednak jedynie wskazówka dla potencjalnych klientów, a nie jeden z ważniejszych parametrów podczas wyboru odpowiedniego płynu. Produkty w wersji IAT są zazwyczaj zielone lub niebieskie, a OAT pomarańczowe, fioletowe, czerwone lub różowe. Szczegółowe informacje o płynach do chłodnic, producent udostępnia zazwyczaj na stronie produktu. Z tego też względu warto wgłębić się w temat i nie pozostawiać niczego przypadkowi.

  • Add Your Comment