Dzięki olejowi silnikowemu można zadbać o zniwelowanie tarcia między poruszającymi się podzespołami danej jednostki napędowej. W efekcie da się w ten sposób uchronić maszynę przed przegrzaniem. Na rynku znajdziemy kilka rodzajów olejów silnikowych: mineralne, półsyntetyczne i syntetyczne. W tym artykule przyglądamy się bliżej ostatniemu typowi produktów.
Czym syntetyczny olej silnikowy różni się od innych typów olejów?
Pierwszą różnicą, którą od razu zauważą nawet laicy, jest cena. Syntetyczne oleje silnikowe są zdecydowanie najdroższym wariantem. Za tę cenę otrzymujemy jednak bardzo atrakcyjne parametry produktu, do których zaliczyć można:
- wysoką wydajność paliwową
- dobre smarowanie
- ułatwiony rozruch nawet w niskich temperaturach
Doświadczeni kierowcy zdają sobie również sprawę z tego, że czasem niesprzyjające warunki wiążą się bezpośrednio z wysokimi temperaturami. Oleje silnikowe syntetyczne dobrze sprawdzają się również w takim środowisku.
Rodzaje i przeznaczenie syntetycznych olejów silnikowych
Jednym z atrakcyjnych rozwiązań są przemysłowe środki smarne, w tym oleje przemysłowe. W tej grupie znaleźć można profesjonalne oleje przekładniowe, turbinowe czy do tradycyjnych skrzyni biegów. Oprócz tego na rynku dostaniemy również olej przemysłowy stosowany w maszynach spożywczych.
Na kompleksową ofertę specjalistycznych przedsiębiorstw, składają się rozwiązania, wykorzystywane w różnych branżach. Po przemysłowe oleje silnikowe sięgają więc specjaliści, potrzebujących rozwiązań do silników gazowych, turbin wiatrowych oraz do urządzeń wykorzystywanych w przemyśle wytwórczym, tworzyw sztucznych czy przemyśle celulozowo-papierniczym.
Oleje syntetyczne i zastosowane w nich nowoczesne technologie na szeroką skalę wybierane są również do silników samochodów osobowych i dostawczych. Zapewniają komfortową jazdę oraz wydłużają żywotność jednostki napędowej.