Z czym wiąże się transformacja terenów górniczych w Turowie?

Zwiększenie wagi odnawialnych źródeł energii powinno iść w parze z takim procesem jak transformacja terenów górniczych. Dzisiaj sprawdzamy, jak może to przebiegać, analizując przykład terenów w Turowie.

Transformacja regionu Turoszowa – alternatywne miejsca pracy

Transformacja terenów górniczych zawsze musi uwzględniać kwestię zatrudnienia. Mowa o spójnych działaniach, które nie tylko zapewnią obszarowi energię, ale pozwolą też stworzyć nowe miejsca pracy. Doskonałym przykładem takich działań jest plan, zrealizowany przez Komitet Transformacji Regionu Turoszowskiego.

Jakich innych efektów można się spodziewać?

  • przeciwdziałanie ucieczce młodych
    Otoczenie wokół takiego kompleksu jak kopalnia Turów od dawna zmaga się z problemem, który dotyczy także innych obszarów górniczych. Mowa o odpływie młodych osób. Taki trend demograficzny na szczęście da się zmienić, o ile podejmuje się przemyślane dobrze zaplanowane działania.
  • zdywersyfikowanie gospodarki
    Uzależnienie działania obszaru od jednego surowca/typu działalności, zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Transformacja regionu Turoszowa pozwala rozprawić się z tym problemem. Gospodarka regionu przestanie być uzależniona od przestarzałego sposobu na produkowanie energii.
  • lepsze środowisko dla inwestorów
    Fundusz Sprawiedliwej Transformacji zapoczątkuje zmiany, zwiększające potencjał inwestycyjny regionu. W efekcie podmioty z zewnątrz chętnie będą lokowały tu swoje środki. Celem jest zachęcenie inwestorów, którzy troszczą się o środowisko oraz o to, jaki ślad węglowy emitują.

Co jeszcze warto wiedzieć o sprawiedliwej transformacji?

W jaki sposób podchodzi się do budowy dużych źródeł OZE na terenach górniczych? Jakie projekty są tam planowane i w jak krok po kroku będzie wyglądała realizacja tego procesu? Więcej o tej złożonej i niezwykle ważnej kwestii dowiemy się m.in. ze strony ozeturow.pl, gdzie opisano działania podejmowane przez Komitet Transformacji Regionu Turoszowa

  • Add Your Comment