Klej cyjanoakrylowy – zastosowanie

Kleje to substancje, które w branży budowlanej stosowane są stosunkowo często. Dzięki nim można połączyć ze sobą powierzchnie bez konieczności użycia do tego śrub, gwoździ lub wkrętów. Jakie zastosowanie mają kleje cyjanoakrylowe? Specjaliści odpowiadają.

Klej cyjanoakrylowy – co warto o nim wiedzieć?

Klej cyjanoakrylowy z pewnością wyróżnia się na tle innych materiałów przeznaczonych do klejenia. Wchodzi on w skład materiałów, które określane są jako jednoskładnikowe. Główną bazą jest metyl, alkoksa oraz etyl.

Taki klej posiada właściwości wiążące niemal natychmiast po kontakcie z inną powierzchnią. Może to zrobić w sposób trwały nawet po 5 sekundach po aplikacji. Dzięki temu jest klejem, który może połączyć ze sobą zarówno drewno jak i inne materiały.

Należy zaznaczyć, że klej CA jest szkodliwy dla zdrowia. Należy bezwzględnie uniknąć wdychania jego oparów, które działają drażniąco na oczy oraz błony śluzowe. Zawsze należy stosować go w specjalistycznym ubraniu ochronnym oraz w wentylowanym pomieszczeniu.

Klej cyjanoakrylowy – jakie materiały może związać?

Klej cyjanoakrylowy z aktywatorem może być przeznaczony do materiałów takich jak drewno, guma oraz szkło. Mogą to być powierzchnie zarówno twarde jak i elastyczne. Jedno uniwersalność ceniona jest w wielu różnorodnych branżach.

Klej ten może zostać użyty również do tworzyw sztucznych takich jak PMMA, ABS oraz NBR. Stosując go należy uważać na takie elementy jak ubranie, włosy oraz skórę, które również potrafi szybko związać.

Klej cyjanoakrylowy – jakie sposoby klejenia są dzięki niemu możliwe?

Klej cyjanoakrylowy świetnie sprawdzi się do połączeń kątowych. Można dzięki niemu precyzyjnie nadawać kąty na przykład podczas klejenia ramy obrazu. Jest on w stanie również świetnie związać drobne elementy takie jak cokoły oraz listewki.

Warto wspomnieć, że sama spoina kleju jest bezbarwna. Dzięki niej można uzyskać jak najlepsze względy estetyczne konkretnego przedmiotu. Warto zastosować taką właściwość szczególnie jeśli chodzi o szkło.

Klej cyjanoakrylowy – co jest potrzebne do jego aktywacji?

Kupując klej cyjanoakrylowy należy pamiętać o zakupie aktywatora. Jest to preparat, który przyspiesza wiązanie oraz je wzmacnia. Dodatkowo chcąc przykleić tkaninę lub płytę MDF, warto użyć aktywatora, aby zminimalizować ich chłonność.

Aplikacja aktywatora jest prosta – wystarczy spryskać nim powierzchnię, która będzie poddawana klejeniu. Następnie należy poczekać, aż aktywator odparuje oraz połączyć ją z materiałem posmarowanym warstwą kleju.

 

 

  • Add Your Comment