Kursy dla marynarzy – jakie kursy należy odbyć, aby móc pracować na statku?

Praca na statku wiąże się z określonymi wymaganiami. Podstawową sprawą jest zintegrowany kurs bezpieczeństwa Basic Safety Training. Bez świadectwa z takiego przeszkolenia nie będziemy mogli pracować na statku morskim, wpisującym się w wymagania Konwencji SOLAS.

STCW dla żeglarzy – co warto wiedzieć o konwencji SOLAS?

Warto wiedzieć, że wcześniej wspomniane szkolenie przeważnie określa się jako szkolenie STCW dla żeglarzy. Wróćmy jednak do tematyki, którą porusza Konwencja. Określa ona zasady, które ujednolicono w taki sposób, by można było je odnieść do marynarzy na całym świecie. Celem tego dokumentu jest zapewnienie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Konwencja uchwalona została w roku 1978. Można wyróżnić kilka wyjątków. Zasady SOLAS nie dotyczą m.in.

  • statków rybackich;
  • okrętów wojennych;
  • jachtów rekreacyjnych, nie wykorzystywanych do żeglugi handlowej.

Szkolenia marynarzy w Szczecinie – inne kursy

Wcześniej wspomniany kurs STCW dla żeglarzy to tylko jedna z dostępnych opcji. Przydatnych informacji można dowiedzieć się także podczas przeszkolenia w zakresie bezpieczeństwa na jachtach komercyjnych (Basic Safety Training Certificate on Commercial Yachts). Warto wiedzieć, że obecne przepisy pod względem konieczności przeszkolenia w ten sam sposób traktują marynarzy i członków jachtów komercyjnych. Wiele zależy jednak od tego, czy planujemy pływać jako załoga na statkach, których tyczy się konwencja SOLAS. Jeśli nie, bardziej komfortową opcją może okazać się dla nas krótsze szkolenie.

Specjaliści udzielą nam też wskazówek na temat wymagań, które musimy spełnić, by móc pływać na konkretnym statku. Fachowy usługodawca jest więc źródłem cennych i sprawdzonych informacji, dlatego warto poświęcić trochę czasu, by znaleźć odpowiednią firmę.

  • Add Your Comment