Wartość maszyn i urządzeń wycenia się z różnych powodów. Częstym bodźcem do przeprowadzenia takich działań jest zabezpieczenie kredytu. Czasem poznanie tych informacji przydaje się do rzetelnego przeprowadzenia transakcji. Na wycenę decydują się również firmy, np. w sytuacji, gdy chcą wycenić udziały. Niezależnie do tego, jakie motywy nami kierują, wycenę maszyn i urządzeń zawsze należy zlecić osobie z odpowiednimi uprawnieniami.
Co wpływa na wycenę maszyn i urządzeń?
Aby skutecznie przeprowadzić wycenę maszyn i urządzeń, trzeba wziąć pod uwagę kilka różnych czynników. Wśród nich znajdziemy markę maszyny, model, rok, w którym została wyprodukowana, stan i sprawność. Te informacje stanowią istotną bazę, na której rzeczoznawca buduje swoją wycenę, ale żeby kompleksowo podejść do zadania, potrzebuje jeszcze kilku dodatkowych informacji. Musi mianowicie zweryfikować, jakie naprawy zostały zrealizowane i czy maszyna ma na koncie jakieś remonty.
Niestety wszystkie takie kroki, ingerujące w konstrukcję maszyny, mogą obniżać jej wartość. W niektórych sytuacjach naprawa może zwiększać wartość środka trwałego, chociaż z taką sytuacją mamy do czynienia stosunkowo rzadko. Jak łatwo się domyślić, o sprawności maszyny decyduje nie tylko rok jej produkcji i przebyte naprawy. Często to sposób eksploatacji ma bezpośredni wpływ na to, jaki stan przedstawia urządzenie. Intensywna, wieloletnia eksploatacja powoduje naturalne osłabienie parametrów. Oprócz tego przez eksploatację mogą ucierpieć również funkcje maszyny. Taka sytuacja ma miejsce, gdy na skutek zużycia, działanie urządzenia pochłania więcej energii.
Jakie podejścia stosuje się przy wycenie maszyn?
Specjaliści, tacy jak Biuro Wycen Majątkowych z Krakowa, stosują różnorodne podejścia, żeby zapewnić klientom profesjonalną wycenę maszyn i urządzeń. Najpopularniejsze to:
- podejście porównawcze
- metoda kosztowa
W pierwszym przypadku wartość maszyny określa się przez porównanie jej z innymi urządzeniami tego typu, dostępnymi na rynku. Żeby przeprowadzić taką wycenę, trzeba zrobić rzetelny research, sprawdzić rynek, zapoznać się z cenami sprzedaży i kupna poszczególnych urządzeń. Z kolei w metodzie kosztowej sprawdza się, z jakim kosztem będzie wiązało się zastąpienie danej maszyny. Korzysta się z niej, gdy nie można przeprowadzić podejścia porównawczego, bo np. na rynku nie ma podobnych urządzeń.
Tekst sponsorowany – źródło: http://www.rzeczoznawcy.krakow.pl/ – wycena maszyn i urządzeń