Czym się różnią żarówki samochodowe ksenonowe od ledowych

Nie da się świadomie wybrać oświetlenia samochodowego bez chociaż podstawowej wiedzy na temat współczesnych technologii, wykorzystywanych w tego typu produktach. Do popularnych rozwiązań na tym polu zaliczyć można lampy samochodowe ksenonowe i ledowe.

Co warto wiedzieć o ksenonach?

W żarówkach ksenonowych mamy do czynienia z nieco innym procesem niż w tradycyjnych rozwiązaniach. Za emisję światła odpowiada soczewkowy palnik wyładowczy. Zawarty w żarówce gaz wpływa na to, że barwa światła jest jasna i dużo bardziej przyjazna dla oczu kierowców, niż przestarzałe warianty oświetlenia samochodowego. Chociaż ksenonów używano na początku w nowoczesnych autach, dzisiaj zalety takich produktów doceniają wszyscy kierowcy, również ci, posiadający starsze modele. Do plusów takiego wariantu należy zaliczyć:

1. Zwiększone bezpieczeństwo

Oczy kierowcy wolniej się męczą, więc może być on bardziej skupiony na prowadzeniu pojazdu. Oprócz tego ksenony lepiej oświetlają drogę i pobocze oraz nie oślepiają kierowców nadjeżdżających z naprzeciwka.

2. Energooszczędność i wysoka żywotność

Eksperci podają, że żarówki samochodowe ksenonowe mogą wytrzymać nawet 3 tysiące godzin.

Oświetlenie samochodowe ksenonowe a ledowe – czym się od siebie różni?

W nowoczesnych sklepach, takich jak Basic, oprócz technologii ksenonowej, spotkamy się również ze źródłami oświetlenia LED. Kierowcy nierzadko mają problem z podjęciem decyzji. LEDy zdecydowanie przewyższają żarówki ksenonowe, jeśli chodzi o trwałość. Ich żywotność szacuje się na 50-60 tys. godzin. Takie oświetlenie pozwala też na nieco bardziej intrygujący design, co często wykorzystują projektanci aut. Do zalet należy zaliczyć również możliwość dowolnego sterowania oświetleniem. Jeśli chodzi natomiast o jakość światła, zdania są podzielone.

Warto zaznaczyć, że ze względów bezpieczeństwa warto wybierać LEDy i ksenony od sprawdzonych producentów. Takie produkty jak żarówki ksenonowe samochodowe Philips X-tremeVision GEN 2 35W 85V, XENON D1S WHITE VISION GEN 2 35W czy warianty ledowe NARVA H11 x2 6500K RANGE PERFORMANCE LED to gwarancja, że użytkowania produktu nie zakłóci żadna awaria wynikająca z błędów konstrukcyjnych oświetlenia.

Źródło: https://basic.com.pl/

  • Add Your Comment