Do czego przydaje się sedacja wziewna w gabinecie stomatologicznym?

Sedacja wziewna bywa nazywana również gazem rozweselającym. O czym należy pamiętać, używając takiej metody? Poniżej podajemy najważniejsze informacje, dotyczące tego sposobu uspokojenia pacjenta lub pacjentki.

Sedacja wziewna – co to dokładnie oznacza?

Trudno znaleźć osoby, które nie boją się dentysty. W wielu przypadkach strach jest tak duży, że ludzie rezygnują z regularnych wizyt u stomatologa i tym samym zaniedbują swoje uzębienie. Trzeba przyznać, że gabinet dentystyczny obrósł swoistym mitem – w takim wyobrażeniu jest to miejsce, w którym pacjenta czeka jedynie stres i ból. W rzeczywistości osób, które regularnie odwiedzają stomatologia, dotyczy mniejsze ryzyko, że ewentualne leczenie będzie skomplikowane. Nawet jeśli zaniedbaliśmy sprawę i pojawił się poważniejszy problem, nowoczesne metody stomatologiczne zapewniają bezbolesne i bezstresowe leczenie. Aby zapewnić pacjentom i pacjentkom taki komfort, wykorzystuje się m.in. sedację wziewną.

Taki sposób pozwala uspokoić osobę, bez konieczności jej usypiana. W praktyce oznacza to, że pacjent/pacjentka nie traci świadomości. Sedacja wziewna wykorzystywana bywa powszechnie w medycynie. Oprócz sedacji wziewnej, stosowanej przez stomatologów, spotkamy się również z sedacją domięśniową, doodbytniczą, doustną i dożylną. Wziewna metoda sedacji wykorzystywana jest u tych pacjentów stomatologicznych, którzy:

1. Bardzo stresują się leczeniem stomatologicznym (dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci);
2. Są nadpobudliwi;
3. Mają na tyle silny odruch wymiotny, że utrudnia on wykonanie leczenia.

Urządzenia do sedacji wziewnej

Nowoczesne maszyny tego typu charakteryzują się estetycznym, eleganckim wyglądem. Dla stomatologa i jego pacjenta/pacjentki najważniejsze jest jednak to, jak takie urządzenie działa.

Profesjonalne urządzenia do sedacji wziewnej dozują mieszaninę tlenu i azotu. To dzięki niej osoba może rozluźnić się na tyle, że jest w stanie zapomnieć nawet o zaawansowanej dentofobii, czy strachu przed wizytą u dentysty. Taka mieszanina uspokaja i rozluźnia, ale nie usypia. Osoba może czuć się lekko senna, ale nadal pozostanie świadoma. Ważne jest również to, że środek nie zwiotcza mięśni. W efekcie pacjent/pacjentka po zakończonym zabiegu może wrócić do domu.

Urządzenia do sedacji wziewnej muszą być również w pełni bezpieczne. W nowoczesnych opcjach zastosowano skuteczną kontrolę przepływu. Stomatolog ma więc całkowitą kontrolę nad dawkowaniem substancji.

Korzystanie z urządzenia do sedacji wziewnej jest proste, a u pacjentów nie powoduje żadnego dyskomfortu. Maseczka maszyny jest wygodna i można ją dobrze dopasować do twarzy osoby leczonej. Szczelność zapobiega też wyciekowi gazów. Na wygodę użytkowania wpływa również umiejscowienie przewodów. Konstrukcja została bowiem zaprojektowana w taki sposób, żeby nie ograniczać mobilności specjalisty. Komfortowe użytkowanie, skuteczność i bezpieczeństwo pacjenta – to wszystko sprawia, że takiego wyposażenia nie powinno zabraknąć w żadnym gabinecie stomatologicznym.

  • Add Your Comment