Badania radiologiczne rt – czym są i kiedy się je wykonuje?

Badanie umożliwiające wykrycie zmian powierzchniowych i podpowierzchniowych w obiektach stalowych i nie tylko? Jeśli chcesz dokładnie zweryfikować, czy konstrukcja posiada wady produkcyjne czy inne uszkodzenia, rozważ użycie technologii z wykorzystaniem technik radiograficznych. Badania RT nie bez powodu są obecnie jedną z najpopularniejszych sposobów na wykrycie tego typu niepokojących zmian. Poniżej sprawdzamy, na czym dokładnie polegają i kiedy można je stosować.

Co musisz wiedzieć o badaniach RT?

W badaniach radiologicznych RT wykorzystuje się promieniowanie rentgenowskie. W owym procesie natężenie wiązki promieniowania zmienia się, bo część z niej w analizowanym materiale podlega absorpcji. Wynika to z faktu, że w obiekcie spotkamy się z różnicami grubości. Obraz, który w rezultacie otrzymujemy, zawiera w sobie szereg informacji o ewentualnych nieciągłościach i innych niezgodnościach. Metoda pozwala więc zweryfikować, czy konstrukcja obiektu jest zgodna z obowiązującymi normami. Prawidłowo przeprowadzone badania radiologiczne RT pozwalają wykryć takie mankamenty, jak:

  1. pęknięcia
  2. porowatość
  3. braki przetopów
    i wiele innych. Specjaliści są w stanie określić też, czy w materiale doszło do korozji lub erozji, a także zweryfikować inne problemy w obrębie kompozytów.

Kiedy badania radiologiczne RT będą odpowiednim rozwiązaniem?

Metodę warto wykorzystać zawsze wtedy, gdy chcemy zweryfikować jakość spoiny, określić poziom eksploatacji rurociągów i innych konstrukcji tego typu. Takie potrzeby wykazuje wiele branż. Badania radiologiczne RT znajdują zastosowanie w kontrolach przeprowadzanych podczas remontów, budowy czy produkcji LNG. Badanie wolumetryczne RT znalazło zastosowanie w przemyśle chemicznym, jądrowym i petrochemicznym. Stan konstrukcji stalowych w ten sposób weryfikuje też wojsko. .